Atopický ekzém nemusí být strašákem

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je chronické, recidivující, svědivé kožní onemocnění. V důsledku snížení lipidové kožní bariéry dochází ke zvýšeným ztrátám vody a snížení hydratace a zvýšení suchosti pokožky. Kůže se tím stává citlivější ke spouštěcím faktorům, jako jsou dráždivé látky a alergeny, které atopický ekzém dále zhoršují. Atopickým ekzémem trpí 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace.

Jedna z forem atopického ekzému je KOJENECKÁ FÁZE

První projevy se objevují v období 2.–6. měsíce po narození ve formě suché, drsné kůže, zčervenáním či silně svědícími papulózními až ložiskovými výsevy, a to nejčastěji v oblasti tváří, čela, vlasů, okolo uší a na krku. Může se rozšířit na celou hlavičku, tělo a končetiny. Důsledkem svědění je nespavost, neklid a pláč dítěte.

Podstata léčby spočívá v optimální péči o pleť, obnově kožní bariéry pomocí emoliencií (látky zvláčňující pokožku) a hydratací pokožky. Dále je důležitá úprava životosprávy (např. vhodné oblékání, správně zvolené mycí a kosmetické prostředky), jídelníčku, domácího prostředí, znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění.

Schválně zůstávám u kojenecké fáze, protože i u tak malých dětí je možno používat i jiné, přírodnější prostředky než jsou kortikosteroidy, které obvykle lékaři doporučují.

Se souhlasem své známé paní Jany – nadšenkyni tianDe, si dovoluji zde popsat její příběh s tímto onemocněním na její, nyní již 9 měsíční holčičce:

Malá princezna se narodila s již diagnostikovaným atopickým ekzémem. V té době jsme se již znaly a já ji doporučila koupat malou v našem intimním gelu se stříbrem, který má protizánětlivé a zklidňující přírodní výtažky a na mazání použít tzv. „stříbrný hadí pytlík“, který má regenerační účinky. Paní Jana se tomu bránila a raději dávala mastičky od lékaře. Samozřejmě jsem ji to neměla za zlé, každý chce přece pro své dítě to nejlepší. Když byly malé tři měsíce, rozhodla se, že teda vyzkouší i tianDe. Hadí pytlík byl fajn, ale zůstávala suchá kůže, která malou dráždila. Takže se nakonec rozhodla začít používat mycí tělovou sůl s krystaly z Mrtvého moře, která se skládá ze 70% z aktivních prvků minerálních solí Mrtvého moře. Zrychluje, mimo jiné, látkovou výměnu v pokožce. Již po třetím použití, začala poznávat změny. Malá se tolik neškrábala a ubývalo červených ložisek na pokožce. Po půl roce používání je malá úplně bez ekzému, který se již nevrací a maminka Jana, malá princezna i celá rodina je šťastná. Pan doktor se dost divil 🙂 A já jsem taky šťastná, protože jsem dokázala pomoct a jsem moc ráda, že mi paní Jana uvěřila a vyzkoušela.

A zde jsou poskytnuté fotky – prosím nikde nesdílet ani nekopírovat. Děkuji.

JSEM TADY PRO VÁS!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *